MILÍ ZÁKAZNÍCI, OD 8. DO 17. 6. ODLÉTÁ KORMORÁN DO TEPLÝCH KRAJIN. KDYŽ MU NECHÁTE DOPIS, PŘEČTE SI HO, AŽ SE VRÁTÍ.

Předvánoční zamyšlení nad obaly

Obal je nedílnou součástí skoro každého zboží.
Má za úkol:

  • Chránit zboží před poškozením při dopravě a skladování.
  • Být hezký a zaujmout, aby vzrostla zákazníkova koupěchtivost.
  • Vhodně upozornit na značku, aby vzrostla zákazníkova koupěchtivost právě tím žádoucím směrem (totiž k příslušnému obchodu).
  • Co nejméně škodit vysokou cenou nebo obrovským množstvím odpadu.

Problém nastává, pokud některé z těchto bodů nejdou dohromady, což se stává docela často. Záleží na tom, z jakého pohledu se kdo na věc dívá, co je pro něj důležité a co naopak vůbec.

 

HLEDISKO FUNKČNÍ

Balíme mýdla do plastů, protože je to pro nás nejoptimálnější (používají se snadno, docela dobře vypadají, skoro nic nestojí, vůně se nejlépe uchovávají ve fólii a na cestu nejlépe ochrání bublinková obálka). Jsou z nich hezčí dárkové balíčky, protože se do nich může dát dřevitá vlna. A navíc máme spoustu celofánových pytlíků už nakoupených a tudíž už je nejrozumnější je spotřebovat. Pokud by nám více z Vás napsalo, že preferujete papírové obaly, můžu „standardní“ balení změnit na papírové a celofánové sáčky už nekupovat.

    

HLEDISKO EKOLOGICKÉ

Neberu na lehkou váhu, že naše doba by se mohla jmenovat „doba plastová“. Že hrozí, že nás plasty všechny jednou zavalí a jejich používání by se mělo omezit. Proto nabízíme na vyžádání papírové obaly bez plastů, a to tak, aby bylo bez plastů úplně všechno, tedy i krabice nebo poštovní obálka při odesílání. Tuhle snahu někdy ale zmaří pošta – vzpomínám si, jak jsem nakráčela k přepážce s krabicí pečlivě přelepenou papírovou lepenkou, avšak pán za okýnkem se zatvářil pochybovačně, řekl: „To je nějaký fórový, radši to přelepím“, a obtočil mou krásně papírovou zásilku asi kilometrem hnědé velmi plastové izolepy.

Snažím se vymýšlet čistě papírové dárkové balíčky, aby co nejlépe vypadaly – výsledek můžete posoudit na fotce. 

    

HLEDISKO ESTETICKÉ

Není úplně zanedbatelné, zvlášť před Vánoci, kdy spousta balíčků putuje jako dárek k našim blízkým. V některých případech může doplňovat estetika ekologii – existují krásné papírové obaly a krabičky, nicméně na to musí mít člověk buď k dispozici určité nástroje, balí jeden balíček mnohem delší dobu nebo se všechny výrobky o dost prodraží, protože třeba papírové krabičky úplně levné nejsou. Kromě ekologických – papírových řešení se dají využít i různé sáčky, třeba organzové, které vypadají opravdu hezky, ovšem nejsou příliš ekologické.

 

HLEDISKO CENOVÉ

Snažíme se, aby obaly nezvyšovaly ceny výrobků, protože si myslíme, že je to zbytečné. Proto zatím nenabízíme nic jiného než „standardní“ celofánový obal, papírové balení nebo „cenově minimalistické“ dárkové balíčky. Nevíme, zda je to jediná možnost, třeba byste si vybrali i něco jiného.

     

Proto mám na Vás na závěr prosbu – jak na naše zákazníky, tak na „kolegyně“ mýdlařky, které si objednaly náš e-book:

Jakým obalům dáváte přednost – ryze praktickým, krásným nebo ekologickým? Preferujete co nejlevnější, nebo třeba i dražší, pokud jsou kvalitnější?

A pokud mýdla sami vyrábíte, jak řešíte obaly Vy? Mohli byste mě inspirovat?

Uděláte mi velkou radost, když mi napíšete.